Güncel

Akıllı şehirlerde yapay zeka ve merkezi yönetim büyük önem taşıyor

Akıllı şehirlerde güvenlik için mobilite, bağlantı ve yapay zeka büyük önem taşıyor. Dünya nüfusunun yüzde 66’sının şehirlerde yaşayacağı öngörülürken, bu süreçte güvenlik güçlerinin verimli çalışması de mobil, yapay zeka tabanlı ve ağa bağlı ekipmanlar yardımıyla sağlanacak.

Birbirinden habersiz çalışan sistemlerin dönemi kapanıyor

Bireysel çalışan, iletişim kabiliyeti bulunmayan geleneksel çözümlerin birbiriyle haberleşememesi, kapsamlı bir şehir yönetimine geçişi yavaşlatıyor. Buna ek olarak, sahada bireysel olarak çalışan her bir sisteminin merkezi yönetim tarafında süreçleri takip eden bir güvenlik ya da emniyet yetkilisi gibi bir temsilcisi olmasına ihtiyaç duyuluyor. Bu durum, manuel yönetilen, sürekli takibe dayalı ve akıllı olmayan bir şehir yönetimine sebebiyet veriyor. Birbiriyle haberleşemeyen ekipmanların ve sistemlerin kullanımı, olay ve suçluların tespitini yavaşlatıyor.

Entegre, bağlantı kurabilen yapay zeka tabanlı çözümler ise şehir güvenliğine yeni bir yaklaşım getiriyor. Dijital bir ağ üzerinden tam gözetim gerçekleştirilmesine imkan sağlayan yeni nesil teknolojiler, yapay zeka ile birleştiğinde, sadece yerel değil, küresel güvenlik tehditleri de bertaraf edilebiliyor.

Konuyu değerlendiren Ekin Smart City Solutions Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin, “Bugün karşı karşıya olduğumuz tehditlerin neredeyse tamamı küresel bağlantılar taşıyor. Yerel güvenlik güçlerinin, bölgesel, ulusal ve uluslararası kurumlarla haberleşebilmesi için akıllı ve güçlü gözetim sistemlerinin olması artık bir zorunluluk haline geldi. Bunu gerçekleştirebilmek için birbirinden ayrı çalışan değil, merkezi olarak yönetilebilen, kendi aralarında haberleşebilen, yapay zeka tabanlı ve bütünleşik çalışabilen dijital sistemlere ihtiyaç var” dedi.

Yapay Zeka tabanlı tümleşik güvenlik çözümü: Ekin Red Eagle OS

Ekin Smart City Solutions çözüm ailesindeki akıllı güvenlik uygulamalarının başında, Türkiye’de geliştirdikleri kendi yazılımları olan Ekin Red Eagle – Akıllı Şehir Yönetim Sistemi geliyor. Tüm güvenlik sistem ve sensörlerini tek bir noktadan yönetme kolaylığı sağlayan yazılım, sistemler arası haberleşmeyi sağlıyor. Yazılım, yapay zeka tabanlı olması sayesinde, sistem görüntülerini analiz ederek, yüz tanımadan, otomatik plaka tanımaya birçok şehir yönetim fonksiyonunun tek bir çatı altında yönetilmesine imkan sağlıyor. Red Eagle OS, bu sayede retro aktif soruşturmalar ve veri paylaşımı için kanıt bulmayı kolaylaştırıyor. Güvenlik güçlerinin suçluları yakalamasını büyük ölçüde hızlandıran yazılım, 7/24 çalışan dijital bir emniyet gücü ortaya çıkartıyor.

İsviçre’de de kullanılan sistemi değerlendiren Zürih Polis Birliği Başkanı Gerhard Schraub, ”Tüm dünyada emniyet güçleri dijitalleşiyor. Artık 40 yıl önceki anlayışla bir şehir güvenliğini sağlamak mümkün değil. Ekin Smart City Solutions, dünyada yüz tanıma, plaka tanıma, hız ölçümü, park eden araçların takibi ve tam ölçekte video gözetim çözümlerini bir arada sunan tek şirket. Yaptığımız yatırımın karşılığını alıyoruz ve sistemi başka emniyet güçlerine de tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu.

Ekin Smart City Solutions hakkında

Kurulduğu 1998 yılından bugüne alanında öncü ürünleriyle güvenli şehir teknolojilerine yön veren ve gelecek nesil akıllı şehir çözümlerini tasarlayan Ekin, Zürih, Miami, İstanbul, Stuttgart ve Bakü’deki ofisleri ile daha akıllı, güvenli ve huzurlu şehirler inşa etmek için çalışmaktadır.

Yenilikçi bakış açısıyla yazılım, donanım ve tasarım üçlüsünü bir arada geliştiren Ekin’in akıllı şehir çözümleri; mobil ve sabit formlarda kullanılabilen kırmızı ışık ihlal tespiti, hız tespiti, plaka tanıma, akıllı kavşak yönetimi, park yönetimi, yüz tanıma, sistem kontrolü ve merkezi yönetimi kapsar.

Ekin modern şehirleri daha akıllı ve güvenli bir hale getirmek amacıyla yapay zeka ile geliştirdiği fark yaratan güvenli şehir teknolojileriyle alanında dünya standartlarının belirleyicisi olma konumunu korumak için çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir.

Article written by Kemal Keskin

Owner - Keskin Medya