Güncel

bang. Prix 2020 lansmanında gerçek zamanlı dijital sanat performansı!

Düzenlendiği dördüncü yılda daha kapsayıcı bir yapıya bürünen bang. Prix’nin yeni konseptli 2020 Programı, keyifli bir lansman etkinliği ile sanat, iş ve teknoloji dünyasına tanıtıldı. Genç sanatçı Eda Urfalıoğlu’nun etkileyici bir audio-visual sanat performansı gerçekleştirdiği gecede, geçmiş yıllarda programda yer alan bang. Prix jüri üyeleri, mentorlar ve programın tüm paydaşları bir araya geldi.

Sanat, teknoloji, bilim ve tasarım kesişiminde yaratıcı fikirlerini ifade etmek isteyen farklı disiplinlerden insanların buluştuğu öncü bir platform olarak kendini konumlandıran bang. Prix’nin 2020 Programı lansman etkinliği, sanat, iş ve teknoloji dünyasının önde gelen isimlerinin yoğun ilgisi ve katılımıyla gerçekleşti. Çok özel bir mekânda, bir kutlama havasında geçen 2020 lansman etkinliği, son dönemde dünyadaki en popüler sanat dallarından biri olan audio-visual dijital sanat performansına da sahne oldu. Genç sanatçı Eda Urfalıoğlu tarafından gerçek zamanlı olarak sunulan performansla konuklar, elektronik müzik ve görselliğin bir araya geldiği farklı ve etkileyici bir deneyim yaşadılar.

Touchdesigner ile büyüleyici performans

Çalışmalarında kullandığı görüntülerde doğadan esinlenen ve insanları ortak noktada buluşturan müziği görsellikle birleştiren Eda Urfalıoğlu, bang. Prix konukları için gerçekleştirdiği performansta Touchdesigner platformundan yararlanarak çalışmalarını sergiledi. Touchdesigner yazılımı aracılığıyla doğadan ilham alarak tasarladığı görüntüleri geniş bir duvara yansıtan ve elektronik müzikle birlikte izleyenler üzerinde hipnotize edici bir etki yaratan Urfalıoğlu, mekânın dört yanında kullandığı metalik materyallerle oluşturduğu yansımalarla büyüleyici bir atmosfer oluşturdu.

Urfalıoğlu, “Görüntüleri aktarmak üzere perdeyi kullanmak alışkın olduğumuz bir uygulama olsa da izleyiciyi, tasarladığım görsel dünyanın içine almak adına bu kez yansıtıcı metalik yüzeyler kullanımına gittim. Çalışmalarımda farklı materyalleri araştırmaya özen gösteriyorum” dedi.

Elektronik müzikten ilham alan çalışma

Görsellere eşlik eden müzik kullanımında ise özellikle elektronik müziği tercih ettiğini ifade eden genç sanatçı, “bang. Prix 2020 lansman etkinliğimizde de minimal ve sakin bir müzikten ziyade insanları harekete geçiren ve ambiyansa daha uygun olduğunu düşündüğüm house music temasını kullandım. Diğer çalışmalarımda da Cassie Mcquarter, Exra Miller ve Sabrina Ratte gibi müzisyenlerin çalışmalarından büyük ilham alıyorum. Bu kapsamda elektronik müzik festivallerini özellikle takip ediyorum. Senior projemde de elektronik dans müzik türleri ve alt türlerini baz alan bir stok görsel arşivleme sitesi oluşturmuştum. Böylece elektronik dans müziği türlerini inceleyerek belirli parametre, kural ve olasılıklara uyan görselleri ortaya çıkarmayı amaçladım” şeklinde konuştu.

Galileo Galilei İtalyan Lisesi’nin ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden mezun olan Eda Urfalıoğlu, bitirme projesini de Touchdesigner ile hazırlamıştı. bang. Prix’nin 2020 lansman etkinliğinden önce Avto Galeri’de gerçekleşen etkinlikte yer alan Urfalıoğlu, Salon İKSV ve Anahit Sahne’de müzik grubu Noisual ile iki audio-visual performans sergiledi.

Yeni yaklaşıma uluslararası ilgi

Davetlilerin gece boyunca keyifli vakit geçirdiği 2020 lansman etkinliğinde bang. Prix Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Yayıcı bang. Prix 2020 programının yeni stratejisi ve uluslararası çalışmaları hakkında kısaca bilgi verdi. “Programın dördüncü yılında bang. Prix, önceki yıllardan farklı olarak proje bazlı destek ve sergileme imkanın ötesinde sanat, teknoloji, bilim ve tasarım kesişiminde çalışmalar yapan insanlara daha geniş kapsamda destek verecek bir platforma dönüştü” diyen Yayıcı, sözlerine şöyle devam etti: “bang. Prix sadece dijital teknolojilerin öncü örneklerini çalışmalarına entegre eden sanatçıları ve yaratıcı sektörlerdeki kişileri değil; aynı zamanda kendi alanlarında sundukları çözümleri sanatsal yaklaşımlar ile besleyen sinirbilim, biyoloji, mühendislik gibi farklı alanlardan kişileri destekliyor. Program kapsamında destekler, başvuranların gelişim ihtiyacına göre yönlendiriliyor.”

2020 yılı programına başlarken stratejik bir değişime giderek kapsamını genişleten ve 2019 yılsonuna kadar başvuruları kabul etmekte olan bang. Prix, gerçekleştirdiği dönüşümle Türkiye’nin yanı sıra Japonya,Rusya, Fransa, Amerika, İtalya gibi onbeşden fazla ülkeden başvurular almaya devam ediyor.

bang. Prix Hakkında

bang. Prix Türkiye’de sanat, teknoloji, bilim ve tasarımı bir araya getirerek yaratıcı fikirlerini ifade etmek isteyen farklı disiplinlerden insanların buluştuğu öncü platformdur. bang. Prix 2017 yılında farklı alanlardan gelen insanların müşterek merak, paylaşım, gelişim ve üretim motivasyonlarını gerçekleştirebilecekleri bir platform yaratma isteğinden doğdu.

bang. Prix programı, Design Thinking metodolojisi ile sanatı bir araya getirerek kurumların yeni ve yenilikçi fikirler üretmelerine destek olan inovasyon ekibi ArtBizTech’in ana destekçiliğinde düzenleniyor. Program, bugüne kadar sağladığı mentorluk desteği ile 57 kişinin projelerini geliştirmelerine ve yurtiçi ve yurtdışında açılan 13 sergi ile de bu projelerini binlerce izleyiciyle buluşturmalarına destek oldu.

bang. Prix programına ilişkin daha detaylı bilgilere ulaşmak için: www.bangprix.org

Article written by Kemal Keskin

Owner - Keskin Medya