Blokchain

Blokzincir okur-yazarlığı için özel haber bülteni: Kripto Küratör

Kripto varlıkların ortaya çıkışı, blokzincirde programlama ve veri paylaşımı, insanların hiç olmadığı kadar alım-satım ve karşılıklı işlem yapmalarını sağlayan yeni bir internet çağını başlattı.

Bu çağı anlatmak için uygulamalar geliştiren BiLira son olarak hazırladığı haftalık haber bültenleri ile sektöre katma değer sağlamaya devam ediyor.

Blockchain (Blokzincir) ilk defa 2009 yılında ortaya çıkan bir teknoloji olup, finans dünyası tarafından keşfedilip araştırılmaya başlanması ile bugünün mevcut finans ve iş modelleri açısından radikal bir inovasyon, önemli bir kilometre taşı. Sağladığı otomatik, şeffaf, güvenli ve minimum aracıya sahip altyapısı ile pek çok sektör için kilit rol taşıyor. Bu sektörün anlaşılabilmesi için önce lokal ve global gelişmeleri takip etmenin önemine inanan BiLira, yayınladığı haftalık haber bülteni ile kripto dünyasının nabzını tutuyor. Üye olmak için https://kriptokurator.substack.com bağlantısı ziyaret edilebilir.

Blokzincir’in üzerine inşa edilen finansal uygulamalar ekosistemi bugün “Merkeziyetsiz Finans” ya da kısaca DeFi’yi karşımıza çıkardı. Herkesin kullanımına açık olan ve merkezi bir otorite olmadan faaliyet gösteren açık kaynaklı, izne dayalı ve şeffaf bir finansal hizmet ekosistemi yaratmayı amaçlayan akım, bizlere yeni nesil finans ve blokzincir okur-yazarlığının önemini bir kez daha vurguluyor.

BiLira tarafından hazırlanan “Kripto Küratör” başta blokzincir ve merkeziyetsiz finans sistemi okur-yazarlığını artırma misyonula dünya ve Türkiye’den öne çıkan gelişmeleri ve önemli kaynakları üyeleriyle “Kripto Küratör Haber Bülteni”nde paylaşıyor.

Article written by Kemal Keskin

Owner - Keskin Medya