Güncel

Ericsson, 5G platformuna benzersiz çekirdek şebeke ve iş kullanımına yönelik özellikler ekliyor

Ericsson; kullanıcı deneyimini geliştirmek, karmaşıklığı ve maliyetleri azaltmak, hizmetlerin daha hızlı sunulabilmesine olanak tanımak ve tanımlama süreçlerini otomatik hale getirmek üzere 4 yeni özelliği 5G platformuna eklediğini duyurdu.

Orkestrasyon ve otomasyon, 5G ve bulut yerel altyapılardan en iyi şekilde faydalanılabilmesi için kritik konuların başında geliyor. Bu bağlamda Ericsson, 5G platformunu, işletmelerin daha akıllı bir şekilde yürütülebilmesine olanak tanıyan yeni çözümlerle güçlendiriyor.

Yapılan en son geliştirmeler arasında şunlar yer alıyor:

  • Ericsson’un Konteyner Tabanlı Altyapısı (Cloud Native Infrastructure) çözümü ve yerleşik yazılım problarına sahip çift modlu 5G temel yapısı, servis sağlayıcıların 5G temel altyapı ağını kurarken toplam maliyetlerini ve karmaşıklığı azaltmalarına olanak sağlıyor.
  • İş iletişimine yönelik gelişmiş özelliklerle donatılan Ericsson İletişim Hızlandırıcı (Ericsson Communication Accelerator) iş iletişimine yönelik mobil iletişim hizmetlerinin pazara hızlı bir şekilde sunulabilmesini sağlıyor.

Ericsson Dijital Servisler Ar-Ge ve Portföy Yöneticisi David Bjore, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Çekirdek ağlarımız aracılığıyla pazara çok daha hızlı girebilme imkanına kavuşan servis sağlayıcılar, 5G dünyasında yaşanan büyük rekabette hem günümüzde hem de gelecekte önde olmalarını sağlayacak lider son kullanıcı ve kurumsal iletişim çözümlerimizle yeni hizmetlerden kolayca faydalanabiliyorlar.”

5G’ye geçiş süreci hızlandıkça mobil ağlar, artan iş zekası ve otomasyon nedeniyle her zamankinden çok daha fazla hizmeti ve büyük miktarda veriyi desteklemek zorunda kalacak. Ericsson, sorunsuz bir ağ gelişimi ve 5G son kullanıcı deneyimi sağlamak üzere gerekli tüm özelliklere sahip eksiksiz bir 5G portföyü sunuyor.

Yazılımsal problar ile 5G deneyimi

5G Çekirdek yolculuğu, problamayı her zamankinden daha önemli hale getiriyor. Geleneksel veri toplama yaklaşımı 5G çekirdek altyapısında sürdürülebilir bir yöntem olarak görülmüyor.

Ericsson’un çift modlu 5G çekirdek altyapısında bulunan yazılım tabanlı problar, toplam maliyetlerinde radikal düşüşler elde edilmesine olanak tanıyor. Ayrıca, 5G temel altyapısında bulunan şeffaf ve güvenli arayüzler, hassas verilerin güvende olmasını sağlıyor. Son olarak, Ericsson’un çözümünde önceden entegre edilmiş 5G için Expert Analytics özelliği, üstün deneyim sağlarken 5G’nin adaptasyonunu hızlandırıyor ve ilişkili uçtan uca öngörüler RAN’a genişletilebiliyor.

Analysys Mason Baş Analisti Anil Rao, “Geleneksel donanım ve uygulama spesifik prob teknolojileri ve bunlara bağlı gelişen müşteri deneyimi yönetimi yaklaşımları bulut tabanlı 5G ağlarının amaçladığı deneyime uygun değildir. Ericsson 5G Çekirdek Ağ çözümleri içerisinde yazılımsal probları barındırır ve Ericsson’un Expert Analytics adlı analitik çözümüne entegrasyonu hazır haldedir. Uçtan uca çözüm servis sağlayıcılara üstün 5G müşteri deneyimi sağlamanın yanında, 5G’yi kullanıma almalarını hızlandırmalarını sağlayacaktır.”

5G Çekirdek Altyapısı, mikroservis tabanlı mimariden faydalanıyor

Ericsson, 5G Çekirdek Ağ ürünleri gibi mikroservis mimarisine dayanan ürünlerini daha iyi destekleyebilmek için , yalın donanım üzerine kurulan konteyner desteğini de çözümlerine ekledi. Sanal makinelerin kullanımına kıyasla toplam sahip olma maliyetlerinde yüzde 30 veya üzeri tasarruf sağlayabiliyor. Sanallaştırma katmanını bulut altyapısından kaldırarak, karmaşıklığı azaltırken servis sağlayıcıların gelişmiş donanım verimliliği ve performansından faydalanabilmelerine olanak tanıyor.

Analysys Mason Araştırma Direktörü Caroline Chappel:

“Buluta özel uygulamalar için bulut altyapısını optimize etmek 5G’nin temelini oluşturacak. Yalın donanım konteyner altyapısı ağ dağıtımlarını ve işlemlerini basitleştiriyor, otomasyonu kolaylaştırıyor ve buluta özel işlevlerin performansını artırıyor. Yeni yalın donanım çözümü, telekom operatörlerinin buluta özel uygulamaları hayata geçirebilme konusunda ilerleme kaydetmelerine büyük katkıda bulunacak” dedi.

Ericsson Haberleşme Hızlandırıcı (Ericsson Communication Accelerator) platformu çıtayı yukarı taşıyor

Ericsson Haberleşme Hızlandırıcı (Ericsson Communication Accelerator), iş haberleşmesine yönelik gelişmiş mobil hizmetlerin pazara sunulmasını hızlandırıyor. Servis sağlayıcılara sunulan Ericsson Haberleşme Hızlandırıcı ürün ailesi, bir servis sağlayıcının mevcut ağ varlıklarını kullarak , farklı kullanım olanaklarıyla birleştiren bulut tabanlı mikro hizmetler bütünüdür.

Hizmet (XaaS) olarak sunulan çözüm, kolay ölçeklendirme ve hızlı pazara girmeyi sağlayabilmesinin yanı sıra üst düzey güvenlik ve hizmet kalitesi kontrolü sağlıyor.

Yeni hizmetler arasında şunlar yer alıyor:

  • Kurumsal Ses Hizmetleri: Geleneksel ses hizmetlerini yenilikçi özelliklerle birleştirerek pazara sunulan ses ürün gamının ve servislerinin geliştirilmesi
  • IoT (Nesnelerin İnternet) Ses Hizmetleri: IoT ses hizmetlerinin otomatik ve merkezi yönetimini sağlanması
  • Bağlamsal İletişim Hizmetleri: Gelişmiş haberleşme ve iş birliği hizmetleriyle herhangi bir web sitesi veya uygulamayla kolay entegrasyon sağlanması.

IHS Markit, VoIP, UC ve IMS Teknolojilerinden Sorumlu Kıdemli Araştırma Direktörü Diane Myers, “İş kullanıcılarına yönelik iletişim hizmetleri UCaaS ve CPaaS sağlayıcılarının oyunu alanı olmuştur. Artık mobil operatörlerin de iş haberleşmesine yönelik tekliflerini hızlandırmalarının zamanı geldi. İş segmentinde genişleme ve büyüme açısından öncelikle mikro iş alanına odaklanmak atılacak en iyi adım olacaktır” dedi.

Heberleşme Hızlandırıcı, kısa süre önce piyasaya sürülen tam otomatik eSIM teklifiyle birlikte müşteri deneyimini iyileştirerek ve iletişim servis sağlayıcılarının daha iyi hizmet verebilmesine olanak tanıyarak Ericsson’ın 5G platformunu daha da ileri bir seviyeye taşıyor.

Ericsson ConsumerLab’ın geçtiğimiz aylarda yayınladığı bir raporunda, araştırmaya katılanların yüzde 94’ünün mevcut abonelik planlarına daha fazla cihaz bağlamak için ekstra ödeme yapmaya hazır olduğu ve yüzde 86’sının “dene ve satın al” teklifleri beklediği ortaya çıkmıştı. Bu, piyasada eSIM hizmetlerine yüksek bir tüketici talebi olduğunu gösteriyor.

Article written by Kemal Keskin

Owner - Keskin Medya