Blog

Küçük İşletmelerin Dijital Araçlar İle Müşterilerini Elde Tutma İpuçları

Yeni müşteri kazanmanın mevcut müşterileri elde tutmaktan beş kat daha maliyetli olduğunu belirten GoDaddy MENA ve Türkiye Bölge Direktörü Selina Bieber, online olmanın ve mevcut dijital araçları kullanmanın küçük işletmelerin müşterilerini elde tutmalarına nasıl yardımcı olacağına dair altı öneri paylaştı.

21 Aralık 2018 – Dünyanın en büyük küçük işletme odaklı teknoloji sağlayıcısı GoDaddy, küçük işletme sahipleri için yeni müşterilerin sadık müşteriler olmasını sağlamak üzerine ipuçları paylaştı. Harvard Business Review’a göre yeni bir müşteri kazanmak, mevcut müşterileri elde tutmaktan beş kat daha maliyetli. GoDaddy, küçük işletme sahiplerinin online mağazalarını ziyaret edip alışveriş yapan müşterilerinin sadık müşteri olmasını sağlamasına yardımcı olmak için altı ipucu paylaştı.

GoDaddy MENA ve Türkiye Bölge Direktörü Selina Bieber, “Online mağazaların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri, sık sık geri gelen sadık müşteriler kazanmak. Bir müşteri işletmenin web sitesini ziyaret edip, bir şey satın alıp siteden çıktığı zaman işletme sahibi muhtemelen ‘Bu müşteri kim? Neden bugün internetten alışveriş yapmaya karar verdi? Geri gelecek mi?’ gibi sorular soruyordur. Bugün mevcut olan dijital araçlardan yararlanarak ve güzel bir müşteri deneyimi yaratarak, küçük işletmelerin müşteri sadakatini artırabileceğine inanıyoruz. İlk adım, tabii ki, güçlü bir online kimlik oluşturmak, sonrasında e-posta pazarlama, sosyal medya reklamları ve arama motoru optimizasyonu gibi dijital araçlarla işletmelerini tanıtabilirler” dedi.

Dijital araçlarla müşterilerinizi elinizde tutun

Küçük işletmelerin, web sitelerini ilk kez ziyaret eden müşterileri geri kazanabilmesi için işte GoDaddy’den müşteri sadakati önerileri:

  • Profesyonel ve ilgi çekici bir online deneyim yaratın: GoDaddy Web Sitesi Mimarı gibi kullanımı kolay bir araçla bir saatten kısa bir sürede web sitenizi kurabilirsiniz. Ne yaptığınızı ve neden yaptığınızı anlatan hikayenizi, müşterilerinize sunduğunuz ürün ve hizmetlerinizi, avantajlarını ve diğer işletmelerden nasıl farklı olduğunuzu anlattığınızdan emin olun ve mutlaka iletişim bilgilerinizi ekleyin. Müşterilerinize daha profesyonel bir izlenim vermek ve tanıtımınıza yardımcı olması için kartvizitlerinizde, broşürlerinizde, e-postalarınızda vs. web sitenizin adresini ekleyin.
  • Dijital sadakat programı sunun: Dijital sadakat programı sunmak, bir müşteri web sitenizi ilk kez ziyaret ettiğinde bilgilerini almanıza ve böylece mağazanızdan çıktıktan sonra bile onlarla iletişimde kalmanıza yardımcı olur. Yalnızca bir e-posta adresi isteyerek müşterilerinizin kaydolmasını çok kolay hale getirin. Program dahilinde kaydolanlar için ilgi çekici ödüller sunabilirsiniz.
  • Eğlenceli ve akılda kalıcı deneyimler sunun: Araştırmalara göre müşterilerin yüzde 51’i kötü bir deneyimden sonra farklı bir işletmeyle çalışmayı tercih ediyor. Öte yandan, yüzde 81’i bu kötü deneyimin işletme tarafından önlenebileceğini söylüyor. Müşterilerinize eğlenceli ve akılda kalıcı deneyimler sunmak müşteri sadakati kazanmanıza yardımcı olabilir. Birçok müşteri sadık oldukları işletmelerden ayrıcalık görmekten hoşlanıyor; bu da eşsiz anların onların ilgisini çekebileceği anlamına geliyor. Dijital sadakat programınız üzerinden müşterilerinize rekabet içeren oyunlar, sürpriz ödüller veya rozet gibi sosyal unsurlar sunabilirsiniz.
  • Ücretsiz numuneler verin: Tüketiciler bazen satın alma kararlarını zevk, kalite veya fiyattan bağımsız faktörleri göz önünde bulundurarak yapar. Bazen yalnızca ücretsiz bir şey sunulduğu ve şirkete bir şey geri verme ihtiyacı hissettiklerinden satın alma yaparlar. Ürününüzün ücretsiz numunelerini sunarak işletmenizi ve sunduklarınızı yeni müşterilere tanıtabilirsiniz. Unutmayın, web sitenizi ziyaret eden bir müşteri işletmenizi ilk kez deneyimliyor; bu yüzden iyi bir ilk izlenim çok önemli. Ücretsiz numune sunarak kapıdan girip sadakat programınıza kaydolmalarına destek olun.
  • Müşterilerinize onlara özel, kişiselleştirilmiş teklifler sunun: Müşterilerinizi işletmenizde gerçekleştirdiğiniz kişisel indirimler, özel etkinlikler ve tekliflerden haberdar etmek için onlarla e-posta pazarlama, mobil bildirimler ve mesajlar ile iletişime geçmeyi düşünebilirsiniz. Sadakat programınız üzerinden elde ettiğiniz veriler ile müşterilerinizi satın alma geçmişlerine göre segmentlere ayırabilir, işletmenize sadık olan müşterilerle iletişime geçebilir ve yeni müşterilerle ilişkinizi kuvvetlendirebilirsiniz. Müşterilerinizi geri gelmeye teşvik edecek özel teklifler sunarak uzun süreli bir ilişkinin temellerini atabilirsiniz ve bu ilk kez alışveriş yapan müşterilerinizin müdavim olmalarını sağlamanıza yardımcı olabilir.
  • Online pazarlama araçlarından yararlanın: Yeni müşteriler bir şey satın almak için online mağazanızı ziyaret ettiğinde onlara e-posta listenize veya E-posta Bülteninize kaydolma seçeneği sunabilirsiniz. E-posta Pazarlama ile onlarla iletişiminizi devam ettirebilir, haberlerinizi, ürün ve hizmetlerinizdeki gelişmeleri ve özel tekliflerinizi paylaşabilirsiniz. Bunlara ek olarak, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) gibi araçlar kullanmak, insanlar ürün ve hizmetlerinizi ararken işletmenizin internette daha görünür olmasına yardımcı olabilir. Bir müşterinin mağazanızdan bir kez alışveriş yapıp nereden satın aldığını unutması durumunda, arama sonuçlarında sizi üst sıralarda görmek hafızasını tazelemeye ve web sitenizi tekrar ziyaret etmesine yardımcı olabilir.

Bieber ayrıca, “Araştırmalara göre işletmenizi tekrar ziyaret eden mutlu müşteriler, yeni müşterilere göre 3 kat daha fazla para harcıyor. Müşterilerinizi mutlu etmenin önemli adımlarından biri ilgi çekici ve kullanıcı dostu bir online varlığa sahip olmak ve müşterilerinizle dijital araçlar yardımıyla sık sık iletişime geçmektir” dedi.

GoDaddy, Türkiye’deki küçük işletmeler için online varlıklarını oluşturmalarını sağlayacak, kolay kullanılabilir ve uygun maliyetli dijital araçlar sunuyor. Ürün ve hizmetleri arasında alan adı kaydı ve Web Sitesi Mimarı’nın yanı sıra hosting, Yönetilebilir WordPress, online güvenlik, online pazarlama ile e-posta ve Office üretkenlik araçları yer alıyor. Daha fazla bilgi için https://tr.godaddy.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Article written by Kemal Keskin

Owner - Keskin Medya