Dijital Oyun

Türkiye, oyun harcamalarında kart kullanıyor, yüksek meblağlarda havale/EFT tercih ediyor

“Oyuncuyu esas alan” dijital platform Oyunfor, oyun harcamalarında ödeme sistemlerinin kullanımıyla ilgili rakamları paylaştı.

Oyunun vazgeçilmez adresi” sloganıyla milyonlarca oyuncuya hizmet veren dijital platform Oyunfor.com, 2019 yılında Türkiye’deki oyun harcamalarında kullanılan ödeme sistemleri hakkındaki verileri paylaştı.


Mobil ödeme beklentinin altında kaldı
Paylaşılan verilere göre toplam tutar ve alışveriş sayısına göre kredi ve banka kartı kullanımı büyük ölçüde yaygın. Toplam tutara bakıldığında %70 kullanım oranına ulaşan kredi ve banka kartlarını %18 ile banka havalesi/EFT, %9 ile ön ödemeli kartlar, %3 ile mobil ödeme izliyor. Alışveriş adetlerinde ise ön ödemeli kartlar, banka havalesi veya EFT’nin önüne geçiyor.

Oyunfor.com Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu, ödeme yöntemi verilerini “Oyun severlerin ödeme metodu seçerken hıza ve masrafa önem verdiğini görüyoruz. 2019 yılında Türkiye’deki oyun harcamalarında kredi ve banka kartı kullanımı, tutara göre %70 oranına ulaştı. 2018’de bu oran %50’ydi. Ayrıca mobil ödeme de son derece pratik olmasına karşın beklentimizin altında gerçekleşti ve tutara göre %3, işlem sayısına göre %5 oranında kaldı” şeklinde değerlendirdi.

Kredi kartında tek çekim popüler
Kredi kartı ile harcama verilerinde tek çekimlerin, taksit ile aynı oranda (%50) olması da dikkat çekti. Oyunfor.com verilerinde taksitlendirme ile oyun harcaması yapanların düşük taksit sayılarını tercih ettiği görülüyor. Buna göre 3 taksit yaptıranların oranı %35 olurken, 6 taksit %10, 9 taksit %4, 12 taksit ise %1 olarak kaydediliyor.

20 yaş altı ve 50 yaş üzerindekiler için kredi kartı popüler değil

Yaş gruplarına göre ödeme yöntemlerinde banka ve kredi kartı en çok 20-50 yaş aralığında popüler oldu. 20 yaş altındaki gençler ise en çok banka havalesi/EFT ve ön ödemeli kartları tercih etti. Benzer şekilde 50 yaş üzeri kullanıcılar için de kredi ve banka kartı kullanımı banka havalesinin ardında kaldı.

Sepet tutarları banka havalesi kredi kartını ikiye katladı
Dumanoğlu, “En yüksek sepet tutar ortalaması banka havalesi ve EFT ile gerçekleşiyor. Oyunfor.com’dan yapılan oyun harcamalarında bu tutar 500 TL, kredi ve banka kartlarında ise 250 TL ortalama ile yarı yarıya. Bunu ön ödemeli kartlar ve mobil ödeme izliyor” dedi.

2020 oyun harcamalarında %65 artışla başladı
Oyun harcamalarına da değinen Dumanoğlu, “2019 yılında ortalama 150 TL olan oyun harcaması, 2020 Ocak ayı içerisinde 250 TL’ye yükseldi. Henüz, beklenen oyunların büyük bölümü tanıtılmadı, bu sene içerisinde yeni oyunların çıkışıyla bu harcamaların benzer bir seviyede kalmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

TOPLAM TUTARA GÖRE ÖDEME YÖNTEMLERİ
%70 Kredi/banka kartı%18 Banka Havalesi%9 Ön ödemeli kartlar%3 Mobil ödeme

İŞLEM SAYISINA GÖRE ÖDEME YÖNTEMLERİ
%75 Kredi kartı
%12 Ön ödemeli kartlar
%8 Banka Havalesi
%5 Mobil ödeme

YAŞ GRUPLARINA GÖRE ÖDEME YÖNTEMLERİ
20 yaş altı kullanıcılar:
%55 – Banka havalesi /EFT
%25 – Ön ödemeli kart
%13 – Kredi kartı
%2 – Mobil ödeme

20-50 yaş aralığındaki kullanıcılar:
%75 – Kredi kartı
%20 – Banka havalesi/EFT
%4 – Ön ödemeli kart
%1 – Mobil ödeme

50 yaş üstü kullanıcılar:
%45 – Banka havalesi/EFT
%35 – Kredi kartı
%19 – Ön ödemeli kart
%1 – Mobil ödeme

EN YÜKSEK SEPET TUTARI ORTALAMASI

Banka havalesi/EFT: 500 TL
Kredi/banka kartı: 250 TL
Ön ödemeli kart: 75 TL
Mobil ödeme: 25 TL

KREDİ KARTI TAKSİT SAYILARITek çekim: %50
3 taksit: %35
6 taksit: %10
9 taksit: %4
12 taksit: %1

Article written by Kemal Keskin

Owner - Keskin Medya