Güncel

Yeni Nesil Girişimlerin Gayrimenkulle İlişkisi Konuşuldu

Gyoder ve ULI Türkiye desteği, PwC Türkiye ev sahipliğinde gerçekleşen Eurasia Proptech Meetup‘ta, yeni nesil girişimlerin gayrimenkule ilişkisi sorgulandı.

Teknolojinin iş yaşamına etkisi ve iş yapma şekillerindeki dönüşüme yaptığı katkı, yeni nesil girişimlerin ortaya çıkışını tetikliyor. Türkiye’nin en bilinen girişimlerden Yemek Sepeti’nin kurucusu ve CEO’su Nevzat Aydın ve yakın zamanda kurulan, Paket Mutfak Kurucu Ortağı Tali Şalhon, girişimlerini ve barındıkları gayrimenkulleri ve ihtiyaçlarını dile getirdiler.

“Bana Bi” İle Dark Store Modeli Bir Market Anlayışı

Nevzat Aydın‘ın Yemek Sepeti’nden sonraki en önemli girişimi “Bana Bi“nin iş modeli üzerinde durulan konuşmada, dark store modeli bir girişimin algısı, çevre faktörü ve gayrimenkul talebini aktarıldı. Aydın: ” Bana Bi market ürünü siparişinin motokurye ile en hızlı şekilde teslim edilmesine yönelik bir iş modeli. Marketlerimiz alışagelmiş cadde üzeri dükkanlar olmak yerine mahalle içi noktalar ve yaya müşteriye hizmet vermeyen karanlık dükkan modelinde. Moto kuryeler, bu merkezlerden aldığı ürünleri en hızlı şekilde adrese teslim ediyor.”

Bana Bi’nin yaşadığı sorunlara değinen Nevzat Aydın: “Bana Bi noktaları bir dükkan, bir antrepo, müstakil bina veya bir apartman alt ve bodrum katı olabiliyor. İnsanların yaşadığı bir binanın alt kat dükkanında bulunan merkezlerde komşularda tarafından şikayetlere maruz kalınabiliyor. Günün 24 saati hizmet veren ve her daim bina önünde moto kurye hareketi bulunan merkez noktalar, çevre sakinleri ve bina sakinleri tarafından negatif algılanabiliyor. Binadan daha çok çevresel etkileri bizi daha fazla ilgilendiriyor.” dedi.

Bana Bi’nin İstanbul’da 65 noktada yer aldığını belirten Aydın, iş modelinin gayrimenkulle ilişkisinde çok spesifik taleplere ihtiyaç duymadıklarını belirtti.

Paket Mutfak’ta Ciddi Altyapı Gerekiyor

Yakın zamanda İstanbul Ataşehir’de faaliyete geçen “Paket Mutfak” girişiminin iş modelinde, yemek işletmelerine hazır mutfak imkanı sunarak sipariş tesliminin üstlenildiği bir iş modeli yer alıyor. Bir restoran açmak için gereken alt yapı ve cihazların tamamının temin ederek, tek merkezde 10 farklı mutfak barındırlan bir model üzere kurulan ve bu mutfakta üretilen bir ürünün paket servis olarak adrese teslimini esas alan girişimin gayrimenkulle ilişkisi daha belirgin durumda.

Girişimin kurucusu Tali Şalhon, mutfak kurulumu için geniş alanlar, elektrik ve altyapıya ihtiyaç duyduklarını belirtiyor. Yeni bir iş modeli üzere hareket ettiklerini belirten Şalhon, Ataşehir’deki mutfağın kurumu için kiraladıkları yere milyon üzerinde bir yatırım yaptıklarını belirtti. Kiraladıkları bir alana yaptıkları yatırımın, mülk sahibi tarafından da göz önüne alındığını belirten Tali Şalhon, mülk sahibinin de kendileri için dükkana 300 bin TL yatırım yapıldığını söyledi.

Girişimlerinin ticari gayrimenkulle direkt ilişkili olduğu görülen Tali Şalhon, yeni yapılacak bir gayrimenkul projesinde beklentileriniz ne olur? sorusuna, kendi iş modelleri veya farklılaşmış iş modellerinin ekstra bir yatırım yapmalarına gerek duymayacakları bir tasarım ve alt yapıyla inşa edilmesinin yararlı olacağını belirtti.

Article written by Kemal Keskin

Owner - Keskin Medya